top of page

MERAŠICE, lokalita, kde šport chýba

Merašice sa nachádzajú 13 kilometrov od Hlohovca smerom na Topoľčany a je to posledná obec v okrese Hlohovec. Malá, nenápadná dedinka, ktorá posledné roky stagnuje v oblasti kultúry či športu ako takého. Pritom je to ideálne miesto na uskutočnenie nejakej pohybovej aktivity.

O.z. Cyklisti z okolia Hlohovca sa rozhodli vďaka projektovej možnosti "Európske hlavné mesto kultúry - Hlohovec 2026" napomôcť rozvoju tejto problematiky a nasmerovať ju na správnu koľaj. Čo nás viedlo práve do tejto obce vám prezradíme nižšie.


Každý, kto pozná náš zámer, tak vie, že sme ako občianske združenie zameraní na organizovanie rôznych športových akcií (najmä teda v cyklistike). Využili sme teda svoje zameranie a znalosť problematiky v Merašiciach a jeho blízkom okolí. S nápadom prišiel náš predseda Dominik Tvrdý, ktorý sa organizovaniu venuje už niekoľko rokov. „Rozhodol som sa využiť možnosť vďaka aktivite mesta Hlohovec, ktoré kandiduje na Európske hlavné mesto kultúry. Môže nám to výrazne pomôcť v rozbehu a preslávení už dávno zabudnutých pretekov Cez 3 okresy.“ Na otázku, prečo práve Merašice odpovedal zdvorilo. „Nebudem hovoriť, čo tu okrem športu a kultúry chýba, kompetentní to vedia už dlho a mali na to veľa času to zmeniť. Šport aj kultúra sa tu pohli výrazne smerom nadol a mňa nebaví pozerať sa na to, ako to je každému jedno. Som skúsený organizátor a chcem pomôcť k návratu tejto, kedysi každoročne zaužívanej športovo-kultúrnej akcii. Preto ak to nie je jedno i kompetentným, očakávam, že ma oslovia.“

Projekt Cez 3 okresy sa už pod našim menom spomína dlhšiu dobu, dôvod, prečo však